Zpět

Péče o psí drápy

Přidáno: 18.8.2020 21:49.39

18 Srpen 2020

Jak se starat o psí drápy? Stříhat nebo pilovat? Poradíme vám jak správně pečovat o drápky vašeho domácího mazlíčka.

Péče o psí drápy

Péče o psí drápky

Už zase vás v noci budí známé „cvak-cvak-cvak", jak váš pejsek přechází po podlaze? Pokud ano, je to právě ten čas na ostříhání drápků. Dobré však je, do této cvakací fáze se vůbec nedostat a o drápy pravidelně pečovat. Stejně jako si my lidé, stříháme nehty, i psí drápky potřebují pravidelnou údržbu.

Správná délka drápu je taková, kdy se pes stojící na podlaze nedotýká drápy země. Středem každého drápu vede krevní a nervové zásobení , kterému se říká drápové lůžko. U bílých nepigmentovaných drápů ho můžeme vidět jako růžový střed. Bohužel, u černých drápů toto lůžko nevidíme. Poranění drápového lůžka je velmi bolestivé a lůžko pak silně krvácí.

Nejdůležitější je prevence a pravidelná údržba drápků

Nezapomínejte, že neudržované drápky mohou způsobovat spoustu problémů jako například zatržení drápu. Přerostlé drápy dále působí na celkové postavení prstů a tlapky. Což může vyústit až v různé deformity a pes může začít kulhat. V těch nejhorších případech pak dochází i k bolestivému zarůstání drápků do polštářků.

Některým psům musíme drápy krátit jen několikrát ročně, někteří vyžadují pravidelné krácení třeba i každý měsíc. Pejsek si drápy obrušuje sám tím, jak běhá a chodí. Drobní pejsci nebo například starší a nemocní psi, kteří se už tolik nepohybují, však potřebují pravidelnou údržbu.

Zvykejte svého parťáka na péči o tlapky už od mala

Zatímco mnoha psům stříhání drápků nevadí, pro jiné je čirým utrpením. Nejčastěji však vidíme, že psovi vadí už pouhá manipulace s tlapkou a její držení, než samotné stříhání.
Udělejte z péče o drápky zábavu, ne boj. Začněte s nácvikem již u štěněte. Čím dřív začnete, tím lépe si váš pejsek na držení tlapek a péči o ně zvykne.

 

Stříhat nebo pilovat?

Pokud si netroufáte na stříhání drápků, můžete použít speciální pilník nebo brusku. Pro mnoho psů může být tento způsob krácení drápků příjemnější. Můžete ho provádět pravidelně sami doma celkem bez obav, že způsobíte poranění.
Pilník můžete použít právě u drápků, které nejsou příliš dlouhé a u kterých je ke stříhání kleštěmi ještě brzy. Zabrušovat drápky je též vhodné pokud je dráp ostrý nebo pokud potřebuje obrousit hrany po ostříhání kleštěmi.

Péče o vašeho parťáka však musí být příjemnou záležitostí pro vás pro oba!

 

MVDr. Irena Luxová

hyperlink

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení